دلدادگان استاد شجریان

امکان دانلود آسان و بدون دردسر موسیقی ایرانی

نظرات داوود گنجه ای در خصوص استاد شجریان و گروه شهناز

داود گنجه ای<< شجریان در موسیقی ما استثنائی است>>

داوود گنجه‌ای:به اعتقاد من شجریان یک استثنا برای موسیقی ماست و حرکت‌هایی که می‌کند دو وجهی است.

داوود گنجه‌ای نوازنده کمانچه در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس در خصوص فعالیت‌های شجریان در سالهای اخیر گفت: مهمترین مسئله قابل تقدیر شجریان این است که با شرایطی که دارد بسیار مصمم و استوار برای هنر و اعتلای موسیقی ما حرکت می‌کند.

وی افزود:به اعتقاد من شجریان یک استثنا برای موسیقی ماست و حرکت‌هایی که می‌کند
۲ وجهی است که به نظر من موسیقی دان یکی از این وجه‌ها عاطفی است و با هر کسی که دلش می خواهد و توافق می‌کند کنسرت می‌دهد.

این نوازنده کمانچه ادامه داد: همه ما توقع داریم برنامه‌ها روی یک روال و در همان شرایط مطلوب انجام شود در حالی که هنر چنین نیست و لحظه به لحظه با شرایط زمان، مکان، مسایل سیاسی و اجتماعی،جو حاکم بر محل کنسرت ،شرایط فیزیکی و برخورد مسئولین با این مقوله هنر تغییر می‌کند.

وی با بیان اینکه شجریان الگوی بسیار خوبی برای هنر موسیقی ماست،اظهار داشت:ما از آقای شجریان در تمام زمینه‌ها از جمله مراسم مذهبی، جنگ و ... استفده کرده‌ایم .وی در زمینه اعتلای هنر نیز بسیار واقف به ردیف و گوشه‌های موسیقی‌ها است و توانسته گوشه‌های فراموش شده موسیقی را احیا کند.

گنجه‌ای ادامه داد:شجریان توانسته موسیقی را با شاعران بلند آوازه ما آشنا کند و آنها و پیام‌هایشان را نیز به مردم منتقل کند.

وی با اشاره به انتخاب گروه‌ جوانتر از سوی شجریان گفت: زمانی که ما کار کردیم فضای دیگری وجود داشت در حالی که هم اکنون جوانها تغییر کرده‌اند .به نظر من همین که جوانها به فرهنگ خودشان ولو باشدت و ضعف خدمت می‌کنند و اینکه ما به جوانها بها دهیم کار خوبی است چرا که اصولا زندگی ما در گرو پیشرفت جوانان کشور ماست و ما رسالتی جز این نداریم.

عضو هیئت مدیره خانه موسیقی بیان داشت:ما با مقوله هنر می‌توانیم صلح، دوستی، عشق، مودت، همبستگی و یگانگی را به جهان عرضه کنیم.

وی در خصوص آهنگسازیهای اخیری که برای کنسرت شجریان صورت می‌گیرد ،گفت: در موسیقی ایرانی کسی که به حدی می‌رسد که می‌تواند بداهه‌نوازی کند می‌تواند هر لحظه آهنگی را بسازد چون موسیقی ما فلسفی، حکمی و‌تربیتی است و کوچه بازاری نیست و بر یک اصولی مبتنی است و برای همین ماندگار است.

گنجه‌ای در خاتمه خاطرنشان کرد: هرچه یک هنرمند روح لطیف و انسانی داشته باشد و به مسائل سخت‌افرازی موسیقی آشنایی داشته باشد می‌تواند اثرات بسیار خوب و قابل عرضه داشته باشد و موسیقی فاخر را نیز به مردم عرضه کند.

   + علی شربتی ; ۸:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٤/۱۸
comment نظرات ()